ראשי » בלוג » תכונות שליליות: מהן וכיצד נמנע מהן?

תכונות שליליות: מהן וכיצד נמנע מהן?

הטבע האנושי מורכב מאוד, וככזה הוא מכיל תכונות חיוביות, וגם כאלו שליליות. בעוד החיוביות מביאות איתן לא מעט הצלחות ומעודדות את האדם לנוע קדימה, השליליות יכולות לרוב ליצור דפוסים המעכבים את הצמיחה ואף פוגעים ביחסים הבין-אישיים. כאשר מתמודדים עם חוסר ביטחון ועם מאבקים פנימיים, הבנת התכונות השליליות הללו חשובה מאין כמוה, שכן היא זו היכולה בסופו של דבר לעזור להשתחרר מהשליליות, לפתח חוסן נפשי וכפועל יוצא מכך לעזור לנו להצליח בחיים. מוצאים את עצמכם מתמודדים עם חוסר ביטחון ועם אופי בעייתי? אם כן, המאמר שלפניכם יעשה לכם קצת סדר בעניין ובעיקר יראה לכם שגם מתכונות שליליות אפשר להיפטר.

מהן תכונות שליליות?

תחת הכותרת "תכונות שליליות" נמצאות מגוון תכונות לא רצויות שיכולות להתבטא באופנים שונים בהתנהגותו של אדם ולהשפיע על מערכות היחסים שלו, על התפתחותו האישית ועל התחושה הכללית שלו, תוך שהוא מתנהל בעולם. מקנאה והתנשאות המביאות איתן אי שביעות רצון וריחוק, ועד גסות ותוקפנות המשבשות את היחסים עם אחרים, תכונות אלו מובילות לחיים מספקים פחות. תאוות בצע ואנוכיות וגם נוקשות ושחצנות יוצרות מחסומים בקשרים בין-אישיים, ואובססיביות וביקורתיות עלולות להוביל למערכות יחסים מתוחות. אכזריות, חוסר הערכה, ציניות וצדקנות מנציחות את השליליות, ומשפיעות רבות על אותם אנשים המחזיקים בתכונות אלו ועל הסובבים אותם.

באילו תחומים יכולות התכונות השליליות לחבל באינטרסים שלכם?

תכונות שליליות משפיעות רבות על תחומים שונים, הן בפן האישי והן בפן המקצועי, ויכולות ליצור מכשולים ולבלום את ההתקדמות והצמיחה בחיים, לרבות במקום העבודה. בתחום היחסים הבין-אישיים, תכונות כמו קנאה, תוקפנות ויהירות עלולות להוביל לתחושת לחץ בקשר, לקונפליקטים ולניכור. קמצנות ואנוכיות עלולות לסכן את האמון, מה שיכול למנוע יצירת קשרים משמעותיים ארוכי טווח. תכונות שליליות כמו עצלות ודחיינות עלולות לעכב צמיחה אישית והשגת מטרות במקום העבודה או במסגרת המקצועית כולה, לעכב את הפוטנציאל של האדם ולמנוע מימוש שאיפות שונות.

תכונות שליליות עלולות לחבל לא רק בקידום הקריירה, אלא גם בדינמיקה במקום העבודה. חוסר היכולת לעבוד כצוות עקב התנשאות וריחוק עלולה לפגוע במידת הצלחתם של פרויקטים משותפים. אגרסיביות ונקמנות עלולות לפגוע במערכות יחסים מקצועיות, ולהשפיע על המוניטין של העובד ועל ההתקדמות בסולם התפקידים. תכונות כמו ביקורתיות ועקשנות יכולות להוביל לחוסר היכולת להתמודד עם מצבים חדשים ולמנוע הסתגלות. מעבר לכך, תכונות כמו ספקנות וציניות עלולות לערער את האמון בתוך מקום העבודה, ולהוביל לכדי יחסים שליליים.

איך נכון להציג תכונות שליליות בריאיון עבודה?

הצגת תכונות שליליות בריאיון עבודה היא כמעט בלתי נמנעת, ועל כן מצריכה את היכולת לאזן בצורה נכונה בין התכונות הללו לצמיחה האישית, תוך הדגשת כל הפעולות שנעשו כדי להתגבר על כך, ועל אתגרים בכלל. כאשר עוסקים בתכונות שליליות במסגרת ריאיון עבודה, חשוב מאוד להציגן בכנות ולאחר מכן לדבר על תכונות אופי חיוביות שעוזרות או עזרו להתגבר על כך. למשל, אם דנים בנטייה לדחיינות, כפי שהייתה בעבר, אפשר להדגיש כיצד התפתחו מאז מיומנויות ניהול זמן טובות ומשופרות, שהיום משפרות את היכולת להתמודד עם האתגר.

נוסף לכך, ומעבר לעיסוק בתכונות השליליות, חשוב באותה מידה לדון כיצד חוויות כלשהן בחיים ואתגרים קודמים תרמו להתפתחות האישית. מעסיקים מעריכים מועמדים המפגינים מודעות עצמית ויכולת הסתגלות. חיבור תכונות שליליות לתוצאות חיוביות והדגשת הלקחים מדגימים יוזמה לצמיחה אישית ומקצועית. למשל, מועמד שנוטה להחליף הרבה מקומות עבודה יכול להסביר שלצד זה, הוא יודע איך להתפטר מהעבודה ותמיד עושה זאת בנימה חיובית, ללא משקעים ובתוך שמירה על יחסים טובים עם המעסיקים. גישה זו מציגה נקודת מבט גמישה יותר, אותנטית ובעיקר כחלק ממודעות עצמית וממחויבות הן להתפתחות אישית והן לתרומה חיובית למקום העבודה.

איך נזהה את שאלת התכונות השליליות בריאיון עבודה?

היכולת לזהות שאלות לריאיון עבודה העוסקות בתכונות שליליות מצריכה אינטליגנציה רגשית גבוהה מאוד וגם הבנת הניואנסים העולים תוך כדי הריאיון עצמו. מראיינים עשויים לנסח שאלות באופן כזה שיאפשר להם לבחון את מידת הכנות של המועמד וגם את יכולתו להתמודד בהצלחה עם אתגרי העבר. שאלות כמו "האם אתה יכול לתת דוגמה למצב שבו התמודדת עם קושי בעבודה בצוות?" או "תאר מצב שבו כישורי ניהול הזמן שלך באו לידי ביטוי" הן שאלות שבוחנות בדיוק את זה.

ועכשיו, איך עושים את זה בפועל? אם חדרי ישיבות בהשכרה בראשון או חדרי ישיבות בנתניה להשכרה הם המקום שבו עורכים את הריאיון ומציעים לכם סביבה נעימה נטולת מתחים, הקשיבו בתשומת לב לשאלותיו של המראיין, בייחוד לאלו המתעמקות בחוויות העבר ובמצבים מאתגרים. שאלות אלו, כאמור, מכילות לעיתים קרובות רמזים עדינים באשר לצורך לבחון תכונות שליליות ולזהות אותן, ולכן כדאי מאוד שתשימו לב לכך. חשבו על סיטואציות שונות ממקומות עבודה קודמים שלכם ונסו להיזכר במקרים שבהם נתקלתם בקשיים או נאלצתם להתגבר על תכונות פחות חיוביות שלכם. הכינו לעצמכם מראש תשובות שיכללו את המצבים הללו, כך שתראו בהם גם את היכולת שלכם ללמוד ולצמוח. חשוב שתזכרו – המפתח הוא לא להימנע מלהודות בתכונות השליליות שלכם, אלא להדגים למראיין כיצד התמודדתם איתן בצורה בונה, והפכתם אתגרים להזדמנויות לשיפור והתפתחות מקצועית.

המלצות לשיפור תכונות אופי שליליות

שיפור תכונות האופי שליליות הוא תהליך שדורש מאמץ. הוא מתחיל בטיפוח מודעות עצמית והכרה בתכונות השליליות ללא שיפוט. הגדרת יעדים ספציפיים ניתנים להשגה להתפתחות אישית ופירוקם לשלבים שאפשר להתמודד עימם היא הצעד הבא, מה שמאפשר למדוד התקדמות ולחגוג ניצחונות קטנים לאורך הדרך. בתוך התייחסות לתכונות השליליות, העברת המיקוד לטיפוח תכונות אופי חיוביות, כולל תיעול האנרגייה לפיתוח חוזקות וסגולות המתאימות לערכים היא שלב נוסף. וכמובן, עיסוק בפעילויות צמיחה אישית, כמו תרגול מיינדפולנס, חשיבה חיובית או אימון אישי, יכול לספק כלים חשובים להפיכת תכונות שליליות למקורות כוח וחוסן אישי.

איך כדאי לסטודנטים לענות על שאלת תכונות שליליות?

כאשר סטודנטים מתמודדים עם שאלה על תכונות שליליות, חשוב שייגשו אליה בכנות, ממקום של מודעות עצמית ובצורת חשיבה חיובית. אם אתם סטודנטים ונתקלתם בסיטואציה כזו, במקום להתמקד אך ורק בחסרונות, הדגישו את הצעדים שנקטתם כדי להתמודד עם האתגרים הללו ולהתגבר עליהם. דברו על האופן שבו הפכתם תכונות שליליות להזדמנויות לצמיחה אישית ואקדמית. למשל, אם השאלה מתעוררת במסגרת ריאיון קבלה למסלול לימודי מסוים, אתם יכולים להציג את היכולת שלכם להסתגל וללמוד מחוויות שונות. בסביבת למידה נעימה כמו כיתות לימוד להשכרה בראשון לציון ונתניה או במשרד פרטי להשכרה תוכלו לרכוש מיומנויות חשובות, לרבות מודעות עצמית וחוסן, שיתרמו להתפתחותכם האישית.

 

לסיכום

הכרה והתייחסות לתכונות שליליות הכרחיות לצורך צמיחה אישית ומקצועית. פיתוח מודעות עצמית, הצבת יעדים וטיפוח תכונות אופי חיוביות יעצימו אתכם בעתיד ויאפשרו לכם להתגבר על אתגרים וליצור סביבכם סביבה חיובית יותר. הפיכת תכונות שליליות להזדמנויות לצמיחה היא זו שתאפשר לכם להצליח ולהסתגל מהר יותר למצבים שונים, כך שבסופו של דבר, בכל דבר אפשר למצוא את הטוב ומשם להתקדם ולצמוח.

תפריט
דילוג לתוכן