ראשי » בלוג » הפסקות בעבודה

הפסקות בעבודה

העבודה היא חלק חשוב בחיים של כולנו, המקום שבו אנו מתפרנסים ומכלכלים את עצמנו ומצד שני גם יכולים להגשים את עצמנו ולהתפתח. עבור רובנו העבודה היא עניין חשוב וחיובי, אפילו אם יש בה לא מעט אתגרים. זוהי בדיוק הסיבה שבגללה הפסקות בעבודה הן לא סתם פריבילגיה, אלא זכות חשובה וחיונית עבור כל העובדים בשוק העבודה. למה כל כך חשוב לקחת הפסקה בעבודה? האם נקבל משכורת על זמן ההפסקה שלנו? אילו סוגי הפסקות מגיעים לנו ואיך נממש את זכותנו? את התשובות לכל השאלות האלו ועוד מידע חשוב שעובדים ומעסיקים צריכים לדעת תוכלו למצוא ממש כאן.

למה כדאי לצאת להפסקות בעבודה?

אז למה כל כך חשוב לקחת הפסקות במהלך העבודה? כל עבודה שהיא, בין שהיא עבודת כפיים או עבודה המפעילה את המוח, דורשת אנרגייה רבה מהעובד. זמני ההפסקה הם זמנים שבהם אנו נותנים לכל השרירים מנוחה, צוברים אנרגייה להמשך העבודה וחוזרים אליה רעננים יותר. עם הפסקות סדירות במהלך העבודה אפשר למזער את הסיכון לפציעות ולטעויות כאחד.

אם אתם מחפשים משרדים להשכרה בראשון לציון, חשוב למצוא מקום המאפשר לכם ולעובדים מנוחה וניתוק זמני, כלומר סביבת עבודה חדשנית ודינמית המעודדת פרודוקטיביות ויצירתיות מצד אחד, ומצד שני שיש בה מקומות נוחים להפסקה מהעבודה – מוזמנים ליצור איתנו קשר לפרטים נוספים.

האם נקבל שכר על הפסקות בעבודה?

נראה שרבים חושבים כי על זמני ההפסקה המעסיק מחויב לשלם, אבל זה ממש לא כך בהכרח. אם המעסיק מאפשר לעובד לעזוב את מקום העבודה בזמן ההפסקה, הוא לא מחויב לשלם לו שכר על הזמן הזה. לעומת זאת, אם המעסיק דורש מהעובד להישאר במקום העבודה בזמן ההפסקה, אז עליו לשלם לו גם על הזמן הזה. אם המעסיק מתיר לעובד לעזוב את מקום העבודה אך העובד בוחר להישאר בו בזמן ההפסקה, המעסיק לא יהיה מחויב לשלם לו על זמן ההפסקה. מומלץ לקרוא את פרטי חוזה ההעסקה שלכם או לפנות למחלקת משאבי אנוש במקום העבודה שלכם כדי לבדוק מהו הנוהל הרלוונטי אליכם.

אילו מטרות יש להפסקות בעבודה?

לכל אחד מאיתנו יש סיבות שונות לצאת להפסקה ודרכים שונות לנקות את הראש. בואו נדבר על כמה מסוגי ההפסקות הנפוצים:

הפסקת עישון

יש לא מעט עובדים מעשנים, ועל פי חוק מותר להם לצאת החוצה ממקום העבודה לעשן, כמובן במקום המותר על פי חוק. מעסיק שלא רוצה שהעובדים שלו יצאו חייב להקצות להם חדר נפרד או לכל הפחות פינת עישון מרוחקת ומאווררת במקום העבודה.

הפסקת תפילה

עובדים רשאים להתפלל במהלך יום העבודה בהתאם לדתם. את זמן התפילה נהוג לקבוע עם המעסיק בהתאם לצורכי מקום העבודה ולאילוצים הקיימים, כמובן תוך התחשבות בעובד ובדתו. הפסקת התפילה אינה נחשבת כחלק משעות העבודה, והמעסיק רשאי לנכות את זמני התפילה מהמשכורת. בתור מעסיקים, חשוב לדאוג למקום עבודה עם חללים נפרדים כמו כיתות להשכרה, שבהם תוכלו לאפשר לעובדים להתפלל בנחת ובפרטיות.

הפסקת שירותים

מעסיק חייב לאפשר לעובדים הפסקות לצורך שימוש בשירותים ואף חייב לדאוג לחדרי שירותים תקינים ונקיים עבור העובדים. הפסקות השירותים נחשבות חלק מיום העבודה ולמעסיק אסור לנכות אותן מהשכר.

הפסקת אוכל

המטרות העיקריות של הפסקה ביום העבודה הן מנוחה ואוכל. על המעסיק לספק לעובדים מקום נוח וסטרילי שבו אפשר להכין אוכל ולשבת לאכול. עליו לדאוג גם למקרר ולכלים בסיסיים להכנת מזון כמו מיקרוגל או מים חמים.

מהי הפסקה בין ימי עבודה?

על פי חוק שעות העבודה והמנוחה, בין יום עבודה אחד לשני תחול הפסקה של שמונה שעות לכל הפחות. עובדים המועסקים בלילה זכאים למנוחה של 12 שעות לפחות בין משמרת אחת לאחרת. ההפסקה בין ימי העבודה היא חשובה ביותר וצריכה להיות באורך המתאים כדי לאפשר לעובד לנוח בין ימי העבודה. כמו כן, עובדים זכאים ליום חופש אחד בכל שבוע לפי הדת שלהם.

כיצד נממש את הזכות להפסקות בעבודה?

האחריות על מימוש הזכות להפסקות בעבודה היא של המעסיק. הוא זה שצריך להכיר את החוקים היטב ולספק לעובדים שלו זמני הפסקה מסודרים על פי חוק, כולל תשלום שהוא חובה בעת הצורך. בין שאתם עובדים במשרד הקבוע שלכם או במשרדים להשכרה בנתניה של Dogether, לעובדים שלכם מגיעה הפסקה מדי פעם ואת המקום והציוד הנדרשים – ואת כולם תוכלו למצוא במשרדים להשכרה בשטח המקום שלנו.

בתור עובדים, חשוב מאוד להיות מודעים לכלל הזכויות והחובות שלכם. במקומות עבודה רבים יש הבנה וסינרגייה בין עובדים למעסיקים בנושא ההפסקות, אבל לא חסרים מקומות שבהם מעסיקים מנצלים לרעה חוסר ידע של העובדים. אם אתם מרגישים שהזכויות שלכם נפגעות במקום העבודה בכל דרך שהיא, שווה לשקול את האפשרות של מיצוי החוק באמצעות יצירת קשר עם יחידת האכיפה של חוקי העבודה ואפילו להיעזר בייעוץ משפטי.

האם מעסיק יכול להגביל את משך הזמן של הפסקות שירותים בעבודה ואת הכמות שלהן?

לא. על פי חוק עובד רשאי להשתמש בשירותים כמה שהוא צריך ורוצה, וההפסקות האלו הן חלק מיום העבודה, כלומר הן כלולות בתשלום השכר. נזכיר גם שעל המעסיק לספק לעובדים שלו חדרי שירותים נאותים ותקינים.

קבעו מראש את מועד ההפסקה ביום העבודה

בתור מעסיקים – מומלץ לתאם ציפיות מול העובדים כבר מהשלב הראשון. הגדירו מתי הם זמני ההפסקה האפשריים, איזו גמישות יש לעובדים ומה אתם מצפים מהם. התיאום הזה ימנע חוסר בהירות והתנהלות לא תקינה של יום העבודה. נוסף על כך, חשוב גם לדאוג למקומות נוחים ומתאימים למנוחה והפסקה. חדרי ישיבות להשכרה הם אפשרות מצוינת למי שמחפש משרדים נוחים במרכז הארץ לעבודה יעילה ולמנוחה טובה בזמנים המתאימים.

בתור עובדים, נסו לסדר את היום שלכם עם הפסקות בכמות המתאימה ובזמנים הנכונים. מומלץ לפנות זמן ארוך יחסית באמצע היום להפסקת צוהריים, לצד הפסקות קטנות לאורך כל היום להתרעננות ולמתיחת שרירים. זכרו שמטרת ההפסקה היא לנקות את הראש במהירות לקראת המשך העבודה, ולא כדאי לנצל אותן לרעה או לקחת הפסקות יתר על המידה.

לסיכום

הפסקה בעבודה היא עניין חשוב מאוד שהוא גם זכות של כל עובד. מעסיקים חייבים לדאוג לזכויות העובדים ולספק להם זמני הפסקה על פי חוק ואפשרות אמיתית להתרעננות ומנוחה. חלק בלתי נפרד מזה הוא גם מקום עבודה המתאים לצורכי העובד, וזהו הזמן להכיר את מגוון האפשרויות של חללי העבודה של דוגדר. פרילנסרים, יזמים, בעלי עסקים קטנים או סטודנטים – רוצים לשמוע עוד? צרו קשר ונשמח להציע לכם מקום במשרדים שלנו.

תפריט
דילוג לתוכן