ראשי » בלוג » ריכוז בעבודה: כל הטיפים המומלצים על איך לשמור על ריכוז בעבודה

ריכוז בעבודה: כל הטיפים המומלצים על איך לשמור על ריכוז בעבודה

בעולם המודרני של היום שמירה על ריכוז בעבודה הפכה למשימה קשה ואף מאתגרת. היכולת להתרכז במשימות שונות ולשמור על פרודוקטיביות בעבודה הכרחית מאוד למען ההצלחה בכל תחום עבודה ומעבר לזה – לעבודה יעילה. השאלה איך שומרים על ריכוז לאורך זמן היא שאלה שעולה אצל אנשים רבים שעובדים באופן עצמאי או אצל שכירים במקומות עבודה שונים. היום, יש גורמים רבים שיכולים להפריע לנו לשמור על הריכוז שלנו במהלך ביצוע עבודות שונות, וההתמודדות מולם וכמו כן מול העבודה והמטלות הרבות שלנו, יכולה להיות קשה. אם כך איך מצליחים לשמור על הריכוז שלנו לארוך זמן במהלך העבודה? כל התשובות והשאלות ממש כאן, בואו נתחיל.

מהן ההשלכות של עבודה בלי ריכוז?

עבודה בלי ריכוז יכולה לגרור השלכות רבות, גם על הפרודוקטיביות שלכם כיחידים וגם על הפרודוקטיביות של הקבוצה או של הצוות שאליהם אתם משתייכים. ידוע כי כאשר עובדים מתקשים לשמור על ריכוז לאורך זמן, הם מועדים להרבה יותר טעויות, מתקשים להגיע לדד-לייניים, להגשת מטלות ולהפקת תשואות גבוהות שאותן הם מסוגלים להשיג בדרך כלל. מעבר לכך, חוסר יכולת להתרכז בעבודה ולשמור על הפוקוס ועל המיקוד בעת ביצוע משימות בעבודה יכול לגרור חוסר שביעות רצון ממקום העבודה, וכמו כן בצורה ההפוכה חוסר שביעות רצון של מקום העבודה מהעובד וכל זה יכול לגרום לרמות גבוהות מאוד של לחץ שתמיד גורמות ליותר נזק מתועלת. לכן, מאוד חשוב לזהות ולהתייחס לגורמים שיכולים להפריע לריכוז ולמיקוד בעבודה ולעשות את הנדרש כדי לא לתת להם להשפיע עלינו במהלך העבודה.

הרשתות החברתיות כגורם מפריע

גורם מכריע שיכול להשפיע מאוד על התפוקה שלנו בעבודה, על יכולת הריכוז שלנו לאורך זמן ועל המיקוד שלנו במטלה אחת הוא פעילות ברשתות החברתיות השונות. הרשתות החברתיות לרוב מלוות בהתראות שונות שקופצות על מסך הפלאפון שלנו בלי הפסקה ובצורה עקבית במטרה למשוך אותנו להתעסק בהן. שמירה על קשר עם העולם החיצון והתעדכנות בכל מה שקורה סביבנו היא אומנם חשובה מאוד אך למרות זאת, כאשר פעילות זאת מתרחשת תוך כדי זמן העבודה שלנו היא מונעת מאיתנו להתרכז בצורה יעילה. הרשתות החברתיות מתוכננות כך שהן ידעו למשוך אותנו להשתמש בהן שוב ולבדוק מה מתחדש בהן כל הזמן מבלי להתייחס לפעילויות החשובות שאותן אנו אמורים לבצע בפועל, כגון העבודה שלנו.

הסחות דעת טכנולוגיות

מכשירים טכנולוגיים, כגון פלאפונים ושעונים חכמים, גורמים לנו להסחות דעת תמידיות במקום העבודה. מכשירים טכנולוגיים אלו, אף שהם מקלים על החיים שלנו ומשדרגים אותם, יכולים לגרום להסחות דעת רבות מאחר ותמיד נשמע מהם התראות וצלילים שימשכו את תשומת ליבנו ויעסיקו אותנו. לכן כדי להתרכז בעבודה ולא להיכנע לכל מיני התראות וצלילים ברקע, עלינו להשתדל להימנע ממכשירים אלו באזורי העבודה שלנו כמה שאפשר, ובעיקר ממסכים אשר, אגב, יכולים להשפיע גם על איכות השינה שלנו, דבר נוסף שיגרור קושי להתרכז.

הסחות דעת סביבתיות

גורם משמעותי נוסף שמשפיע על יכולות הריכוז והמיקוד שלנו בעבודה הוא הסחות דעת שנוצרות מהסביבה שנמצאת סביבנו בחללי עבודה משותפים, ובעיקר מהקולגות שלנו. הרעש וההפרעות הנוצרות על ידי הקולגות שלנו למשרד יכולות להיות מזיקות מאוד ליכולות הריכוז שלנו. כולנו רוצים להיות מעורבים

ולהרגיש חלק מהצוות שבו אנו עובדים, אך לעיתים דבר זה גורם לנו להתמקד פחות במשימות שלנו ויותר בהווי הקבוצתי. כדי להימנע מהפרעות אלו כדאי מאוד להשתמש באוזניות מונעות רעש, או להקשיב למוזיקה רגועה שתעזור לנו ליצור אווירה יותר מבודדת וממוקדת. כדי לצמצם רעשים ולעבוד בסביבת עבודה יותר שקטנה ונעימה תוכלו לשכור משרדים להשכרה בראשון לציון או משרדים להשכרה בנתניה וליהנות מאווירה שקטנה יותר ונעימה.

מה יעזור לנו דווקא לשמור על הריכוז לאורך זמן?

הקפדה על אורח חיים בריא יכולה לעזור לנו לשמור על ריכוז שלנו וליצור יכולות ריכוז אופטימליות, לא משנה איפה נימצא ואיך נבחר לעבוד. למרות גורמים סביבתיים שונים שיכולים להגביר את חוסר היכולת שלנו להתרכז, הריכוז שלנו ברובו תלוי אך ורק בנו עצמנו. לשם כך אפשר לאמץ אורח חיים בריא. אורח חיים בריא יכול לעזור לנו ליצור בסיס חזק לשמירה על הריכוז גם בתנאים שאנחנו לא יכולים לשלוט עליהם. הינה כמה טיפים לשמירה על אורח חיים בריא:

הקפדה על תזונה נכונה

תזונה נכונה היא המפתח לבריאות שלנו באופן כללי, וכמובן שהיא גם משפיעה רבות על הריכוז שלנו. אם נספק לגוף שלנו ולמוח שלנו תזונה מלאה ברכיבים תזונתיים כגון מינרלים וויטמינים, חלבונים, פחמימות בריאות ושומנים, נוכל להבטיח עבודה קוגניטיבית יעילה ואף זריזה יותר.

שינה טובה

שינה טובה תמנע מאיתנו עייפות מצטברת או נגררת, אשר גורמת לגוף ולמוח שלנו לעבוד בצורה איטית יותר. שינה לא איכותית גורמת להפרעות ולקשיים בהתרכזות לאורך זמן ולכן חשוב להקפיד על כמות שעות שינה מספקת, שתגרום לכם לקום בערניות ולהישאר רעננים במהלך היום.

פעילות גופנית

פעילות גופנית שנבצע באופן קבוע בשגרה שלנו תעזור לנו להגביר ולשפר את תפקודי המוח. זאת אודות להורמונים המופרשים במהלך פעילות גופנית ולאחריה. אפילו לא צריך פעילות גופנית רבה, מספיקות 40 דקות של אימון להעדפתכם כדי לשפר את יכולות הריכוז שלכם.

סיכום

שמירה על הריכוז שלנו במהלך העבודה היא יכולת חשובה מאוד והכרחית לביצוע מטלות שונות בעבודה בצורה אפקטיבית ופרודוקטיבית. אם נצליח להתרכז בעבודה שלנו, נצליח להשיג ולהגיע ליעדים שונים, נגרום לסביבה שלנו להיות מרוצה מאיתנו, ונרגיש הרבה יותר שביעות רצון מהעבודה שלנו. לכן, חשוב להתייחס לגורמים שונים אשר יכולים להשפיע לרעה על הריכוז שלנו, ולהימנע מהם ככל האפשר. נוסף לכך, כדאי לשמור על אורח חיים בריא כדי לשפר את יכולות הריכוז שלנו ולשמור על היכולות הקוגניטיביות שלנו לאורך חיינו.

תפריט
דילוג לתוכן