ראשי » חללי עבודה משותפים » עבודה מהבית – היתרונות והחסרונות שכדאי להכיר

עבודה מהבית – היתרונות והחסרונות שכדאי להכיר

עבודה מהבית היא דבר שכולם שמעו עליו, רבים מפנטזים עליו ולא מעט אכן חיים את זה. אפשר לעבוד בצורה הזאת כעצמאים או כשכירים, באופן קבוע או בחלק מהזמן, שכן עבודה מהבית נחשבת לגמישה מאוד. אם שאלתם את עצמכם אם עבודה מהבית תתאים גם לכם? הגעתם למקום הנכון. לפני שאתם מתחילים לתכנן את המשרד הביתי שלכם – בואו נשווה ונגלה מהם היתרונות והחסרונות של עבודה מהסוג הזה ולאילו מקצועות היא יכולה להתאים.

מהם השלבים למעבר לעבודה מהבית

מקצועות רבים ומקומות עבודה שונים מחייבים שינויים גדולים יותר או פחות בחיים האישיים. יש מקרים שבהם יש צורך לעבור לגור בעיר אחרת ואפילו בחו"ל בעקבות העבודה, ולעיתים נדרשים לימודים מיוחדים או רכישת ציוד מקצועי יקר. ביחס לכל אלה, מעבר לעבודה מהבית לא חייב להיות מורכב, ויש התאמות קלות שצריך לעשות:

 • מקום מתאים – עבודה מהבית מחייבת לפנות פינה ספציפית בשבילה.
 • עמדת עבודה – את אזור עבודה שהגדרתם חשוב לצייד בכל מה שדרוש לעבודתכם. לא מדובר בהכרח רק על מחשב, אם כי לרוב הוא יסייע בעבודה כזו, תרצו לדאוג שיהיה לכם כיסא נוח, שולחן, תאורה טובה וכל החפצים הנחוצים לעבודה יעליה, נוחה ונעימה.
 • תשתית תקשורת – העבודה מהבית מבודדת אתכם מהסביבה ביחס לעבודה רגילה. לכן, היא מעלה את חשיבות אמצעי התקשורת כגון חיבור לאינטרנט, טלפון נייד, דואר אלקטרוני ואולי גם מכשיר פקס.
 • שקט – בדרך כלל לעבודה דרושה סביבה שקטה. כאשר מתארגנים לכך בבית צריך להביא בחשבון רעשים פנימיים (לדוגמה ילדים) ורעשים חיצוניים בסביבה.
 • בעבודה כשכיר – לעיתים מדובר בשכיר שעובד חלק מהזמן (או כולו) מהבית. במקרים אלה חיוני גם להגדיר היטב עם המעסיק נקודות חשובות: באילו זמנים אתם צריכים להיות זמין מהבית? האם הוא תקבלו תשלום על סמך היקף שעות? ואם כן, כיצד הדבר ינוטר וידווח?

היתרונות וחסרונות של עבודה מהבית

יש לעבודה מהבית חסרונות ויתרונות מסוגים שונים. אלה כמה יתרונות בולטים מאוד לצורת עבודה זו:

 • מתאים מאוד כאשר לא ניתן להגיע לעבודה – בין אם זה בגלל הצפות בכבישים בחורף או עקב סגר קורונה. היבט זה עשוי להיות חשוב מאוד גם לאנשים עם מוגבלויות תנועה.
 • הרחבת אפשרויות תעסוקה – יכולת לעבוד בשביל לקוחות מכל העולם.
 • חסכון בנסיעות – חסכון בעלויות ובזמן שגוזלות נסיעות לעבודה וחזרה ממנה.
 • יתרונות למעסיקים – זהו בונוס לעובדים, כולל הורים, אשר מסייע למשוך עובדים איכותיים ולשמר עובדים קיימים. עבודה מהבית גם מסייעת לצמצום היעדרויות מהעבודה וחוסכת משאבים בתוך העסק עצמו.

כדאי להביא בחשבון את החסרונות האלה:

 • דורש עמדת עבודה יקרה – במסגרת עבודה מהבית יש חשיבות גדולה למחשב. כדי לעבוד כמו שצריך כדאי לרכוש מחשב טוב וזוהי יכולה להיות הוצאה לא קטנה.
 • התאמה לקבלת לקוחות – עבודה מהבית לא תמיד מתאימה לקבלת לקוחות.
 • אבטחה וסודיות – יש מקרים שבהם העובד מטפל במידע רגיש, שלא מעוניינים להוציא מחוץ לגבולות העסק הפיזיים.
 • עניין של אופי – יש אנשים שאופן העבודה הזה לא מתאים להם. בין אם זה בגלל הבדידות, המשמעת העצמית שדרושה, המונוטוניות שבמגורים ועבודה באותו המקום או כל סיבה אחרת.
 • הפרדה בין הפרטי לעסקי – בעבודה מהבית קל להיסחף מבחינת הזמן שמושקע. אין שעות עבודה מוגדרות מראש ומשרדים שנסגרים בשעה מוגדרת. כך עלול להיפגע באופן חמור האיזון בין העבודה לחיים הפרטיים והפנאי.

 

כהשלמה לכך, חשוב להזכיר את החדרים המשותפים כאלטרנטיבה לעבודה הרגילה מהבית. אלה משרדים וחללי עבודה, שבהם אפשר לעבוד בשיתוף פרילנסרים אחרים. יש לכך יתרונות רבים, כולל היכולת להשתמש מיד בעמדת עבודה ובכל התשתיות שדרושות, עלות נוחה יותר משכירת משרד לבד, הזדמנויות לנטוורקינג עסקי, פתרון לקיום פגישות ועוד.

האם אפשר לשמור על פרטיות בעבודה דרך הבית?

עבודה מהבית דורשת לא רק פינה שמוקדשת לכך, אלא גם רצוי שהיא תהיה מבודדת מסביבתה – אבל בעבודה מהבית פרטיות איננה דבר מובן מאליו. אם אין בבית חדר ייעודי לעבודה המשמש כמשרד פרטי או חדר מיותר שאפשר להסב למטרה זו, לרוב מתיישבים לעבוד בפינת האוכל או בסלון. אבל החללים האלה משותפים לכלל דירי הבית, והם לא אידאליים לעמדת עבודה ובטח שלא מבחינת הפרטיות. כך שאם אין חדר שאפשר לייעד כך, קשה מאוד למצוא פרטיות בעבודה מהבית, בייחוד אם אתם לא עובדים בשעות הבוקר או שיש יותר מאדם אחד שעובד מהבית באותו תא משפחתי.

באילו סוגי עבודות אפשר לעבוד דרך הבית?

לא כל העבודות וכל סוגי המקצועות מתאימים לעבודה בפורמט של עבודה מהבית. אילו מקצועות כן מתאימים? לרוב עבודות שדורשות מחשב בלבד ואינטראקציה מעטה עם קולגות או לקוחות – כמו בוני אתרים, גרפיקאים, מתכנתים, כתובי תוכן וכו'. כמו כן גם עבודה בתורים עם לקוחות אחדים כמו טיפולי יופי למיניהם, עיצוב בגדים וכו'.

אפשר לענות על שאלה זו גם מהכיוון השני, כאשר שואלים מתי סוג העבודה הזה לא מתאים? ובכן, כאשר דרוש לשם ביצוע העבודה דבר מה שנמצא מחוץ לבית בלבד ואי אפשר לבצע אותה מתוך הבית. אם יש צורך בציוד מיוחד או במקום מיוחד, כולל הדרישה להגיע פיזית אל הלקוחות. לדוגמה, אי אפשר לבצע מהבית עבודות גינון או עבודות נהיגה מקצועית. אי אפשר לעבוד מהבית גם כאשר מידת האינטראקציה שדרושה עם עובדים אחרים היא גבוהה. אבל ישנן עבודות שחלק מאופי העבודה מתאים לעבודה מהבית וחלק לא ואז אכן אפשר לעבוד מהבית בצורה חלקית.

לסיכום

עבודה מהבית מרחיבה את האפשרויות בעולם התעסוקה באופן שימושי מאוד – ויש לכך יתרונות וחסרונות שיש להביא בחשבון. האפשרויות שהזכרנו, של חללי עבודה משותפים ומשרדים להשכרה, זמינות בכמה מיקומים מרכזיים ברחבי הארץ, מחברות איכותיות כגון dogether, ומדובר בהזדמנויות מעולות למי שינצל אותן בחוכמה.

תפריט
דילוג לתוכן