ראשי » בלוג » אמנות הנטוורקינג

אמנות הנטוורקינג

כל פרילנסר או אדם שיש לו עסק עצמאי יודע עד כמה חשוב לטוות קשרים ולייצר שיתופי פעולה עם אנשים העוסקים בתחומים משיקים בעלי אינטרסים משותפים. בעבר לא היה לצורך הזה שם רשמי, אבל היום מדובר באומנות בפני עצמה המכונה "נטוורקינג". אם עדיין לא שמעתם את מונח זה ואתם עצמאיים או בעלי עסק, אז לחלוטין הגיע הזמן. בואו ננסה להבין מה זה בכלל נטוורקינג, למה הוא כל כך חשוב וחיוני לנו, כיצד עושים נטוורקינג כמו שצריך והיכן אפשר לעשות את זה.

מה זה בכלל נטוורקינג?

נטוורקינג (או טווית קשרים בתרגום חופשי לעברית) היא סוג של תפיסה שיווקית בעולם העסקים המתייחסת לחשיבות של יצירת קשרים עם אנשים בעלי מכנה משותף עסקי דומה ותחזוקה של הקשרים האלה. המטרה היא ליצור קשרים מתוך אינטרסים משותפים שעשויים להניב בעתיד הזדמנויות עסקיות חדשות ולהועיל לשני הצדדים. על פי הגישה הזאת, ככל שניצור יותר קשרים עם דמויות מפתח מהעולם העסקי שלנו, כך יהיה לנו קל יותר לקדם את המטרות שלנו ומנגד נוכל למצב את עצמנו בתור אוטוריטות ואנשי מפתח בקהילה העסקית שאליה אנו משתייכים. אז למה בעצם נטוורקינג הוא דבר כל כך חשוב ואיך הוא תורם לנו בתור עצמאים ובעלי עסקים וגם לסביבה שלנו? הינה כמה סיבות טובות.

למה נטוורקינג כל כך חשוב?

אומנות הנטוורקינג עוסקת למעשה ביצירת קשרים, שלה יש כמה וכמה יתרונות חשובים. בראש ובראשונה הסטטוס שלנו בתעשייה שהולך ומשתפר ככל שיותר קולגות שלנו מכירים אותנו ויודעים בדיוק מי אנחנו ומה אנחנו מציעים. באופן הזה נטוורקינג מאפשר לנו גם להגדיל את העסק שלנו ולהכניס יותר עבודה. כאשר אנו מוכרים בתעשייה, השם שלנו יעלה מהר בכל פעם שמישהו מחפש שירותים או מוצרים שאנו מוכרים. כמובן שיש כאן גם פוטנציאל לא קטן לשיתופי פעולה עסקיים מעניינים עם עוד קולגות בתעשייה. מעבר לכל אלו, נטוורקינג מאפשר לנו להעשיר את הידע שלנו וללמוד מאחרים. אם מגיעים בראש פתוח ובמוכנות ללמידה אפשר לאסוף לא מעט כלים מעולים שיהפכו אותנו בסופו של דבר לטובים יותר בתחום שלנו.

טיפים חשובים לנטוורקינג איכותי

כמו שאמרנו בתחילה – נטוורקינג הוא אומנות לכל דבר ועניין וקשה להסביר במילים איך עושים את זה כמו שצריך. עם זאת, אפשר בהחלט לנסות ולעקוב אחר כמה קווים מנחים – הינה שלושה טיפים חשובים ביותר לנטוורקינג איכותי ויעיל:

  • להעניק לפני שמקבלים: נטוורקינג במהותו הוא תהליך הדדי שבו כל צד נותן משהו ומקבל מהצד השני בחזרה. הטעות הנפוצה ביותר של רבים היא ניסיון לקחת כמה שיותר מהצד השני מתוך מחשבה שיש כאן איזשהו מאבק או תחרות. נטוורקינג טוב מבוסס על העיקרון של WIN-WIN, כאשר לכל אחד מהצדדים ישנה תועלת מהחיבור. אם תגיעו למפגש כלשהו עם אדם כזה או אחר ותנסו להוציא ממנו כמה שיותר, סביר להניח שהוא לא יראה זאת בעין יפה. לעומת זאת – אם תתחילו בנתינת טיפים חשובים, תשתפו בקשיים ובאתגרים או הביאו הצעה לשיתוף פעולה עסקי, הצד השני ייפתח הרבה יותר בקלות. זה לא תמיד קל, אבל חשוב למצוא את האיזון הנכון.
  • הקשיבו למי שמולכם: אנשי עסקים שמגיעים למפגשים ולחיבורים עסקיים מעוניינים לספר על עצמם, לקדם את העסק ואת האג׳נדה שלהם ולשווק את עצמם לאחרים. זה בסדר גמור, אבל לפני שבכלל מגיעים לנקודה הזאת חשוב מאוד להיות קשובים. הקשבה לאדם שמולכם היא המפתח לקשב שלו לאחר מכן, ורק אם תקשיבו באמת ומכל הלב, תוכלו לגלות וללמוד דברים חדשים. הגיעו לכל מפגש כזה במודעות מלאה להקשבה. אחרי שתקשיבו לאדם שעומד מולכם יהיה לכם הרבה יותר קל ונעים לספר על עצמכם וככל הנראה גם תזכו להרבה יותר קשב מהצד השני.
  • לא לצפות לתוצאות בטווח הקצר: במערכות יחסים הכול זה עניין של זמן ואין דבר כזה קיצורי דרך. כדי לקטוף את הפירות של נטוורקינג חייבים לתחזק את הקשרים לאורך זמן ובאופן עקבי וחשוב מאוד גם להיות סבלניים. אל תצפו שאדם שהכרתם לפני כמה ימים יעשה לכם טובה ענקית או ידבר בשבחכם מול אנשים אחרים. בכל מקרה חשוב מאוד להיות רגישים ולהבין מהי המערכת היחסים שיש לכם מול כל אדם שהוא. עם הזמן תוכלו ליצור קשרים טובים וחזקים עם אנשים שייתנו לכם גב ויסייעו לכם כשאתם יכולים להשיב להם כמובן באותה המטבע.

איפה עושים את זה?

השאלה איך עושים את זה כמו שצריך היא חשובה ביותר, אבל חשובה לא פחות ממנה היא השאלה איפה אפשר לעשות נטוורקינג. ובכן בגדול נטוורקינג זה משהו שאפשר לעשות בכל מקום בהינתן ההזדמנות, אבל מן הסתם יש מקומות שבהם יותר טבעי שזה יקרה.

מעגלים חברתיים עסקיים

המעגלים החברתיים העסקיים שלנו הם בעצם האנשים שעוסקים בתחומים משיקים לתחום שלנו, קולגות, מומחים שונים ועוד. המעגלים האלה הם המקום הטוב ביותר לעשות בו נטוורקינג מפני ששם נמצאים אותם האנשים שחולקים איתנו אינטרסים ושעוסקים בעולמות הקרובים לעולמות שלנו ולעיתים אף באותו הדבר בדיוק. נכון, לפעמים מדובר במתחרים ולפעמים גם בלקוחות או נותני שירות, אבל זה ממש לא משנה. בסופו של יום מומלץ להסתכל על כל אדם במעגלים הקרובים שלנו כעל קשר פוטנציאלי חיובי ומומלץ לטפח יחסים טובים של כבוד ותמיכה עם מי שרק אפשר.

פנים מול פנים

נטוורקינג הוא בסופו של דבר מפגש בין אנשים. בעידן שלנו אנחנו רגילים ללא מעט מפגשים כאלו שנעשים אונליין, בשיחות טלפון, פגישות זום, התכתבויות במייל וכן האלה. זה בסדר גמור ואפילו טבעי, אבל צריך לזכור שבסוף אין כמו מפגש פנים אל פנים. במפגשים כאלו אפשר להכיר אנשים באמת, ללמוד מתנועות גוף ומחוות ובעיקר להרגיש את הוייב ואת האנרגייה של האדם שעומד מולנו. אגב, זה לא חייב להיות משהו פורמלי ומפגשים פנים אל פנים הם משהו שקורה לא אחת בסביבה הטבעית שלנו, בנסיעות עבודה, בפגישות באזורי עסקים וכן הלאה. כמובן שאם עובדים בסביבת עבודה שיש בה חדרי ישיבות, אפשר ליצור מפגשים כאלו הרבה יותר בקלות ואלו גם מפגשים איכותיים ואינטימיים יותר.

כנסים והשתלמויות

כנסים וימי השתלמות הקשורים לתחום העיסוק שלכם הם מקום מצוין לנטוורקינג וחשוב לדעת לנצל אותם בצורה נכונה. חשוב לנסות ולברר מראש מי מגיע לכנס ולהבין איזה אדם עשוי להיות חשוב לכם ואיך תוכלו להגיע אל אותם האנשים. אם יש לכם הזדמנות להשתתף בכנס, כמו למשל בהרצאה, זה בכלל מצוין וזו דרך נפלאה להכיר את עצמכם להרבה אנשים בפעם אחת. אם זהו מחסום ומשהו שקשה לכם לעשות, שווה לגמרי לנסות ולעבוד על עצמכם בעניין הזה. שווה לקרוא לעומק את המאמר אל תתנו לפחד לדבר שיעזור לכם בעניין הזה. בסופו של יום ביטחון עצמי ויכולת לעמוד מול קהל היא כלי חשוב בנטוורקינג וזה לא משנה אם עומדים מול קבוצה גדולה של אנשים או מול אדם אחד בלבד.

מפגשים דיגיטליים ורשתות חברתיות

נכון – למפגש פנים אל פנים יש את הקסם המיוחד שלו, אבל אף אחד אמר שזה לא נכון לרתום לטובתנו את היתרונות הרבים של הדיגיטל. הרשת החברתית הייעודית לנטוורקינג היא כמובן לינקדאין והיא מאפשרת ליצור קשרים מקצועיים ועסקיים משמעותיים וחשובים שילוו אותנו לכל אורך הקריירה. חשוב מאוד להפגין את הידע המקצועי שלנו ברשת (וברשתות חברתיות אחרות), להעלות תוכן רלוונטי וחשוב וליצור קשרים באופן פעיל. לצד הרשתות מומלץ בחום להיות עם היד על הדופק ולהתעדכן לגבי כנסים דיגיטליים, ויש לא מעט כאלו בזמן האחרון. אלו הן הזדמנויות מעולות להכיר אנשים חדשים מהתעשייה ולהציג את עצמנו לעולם.

לסיכום

בתור בעלי עסקים ופרילנסרים חשוב להכיר את המושג נטוורקינג, וככל שנשקיע בו יותר כך נוכל לקדם את המטרות שלנו בצורה טובה יותר ועל הדרך גם נוכל לסייע לחברים מהקהילה לגדול ולהתפתח. כמובן שלצורך כך חייבים להימצא בסביבות עבודה וכשרוצים ליזום מפגשים מסודרים גם צריך לדאוג שיעשו במקום נוח ומסודר. אם אתם מחפשים משרדים להשכרה בנתניה והסביבה, או אולי כיתות להשכרה – שווה בהחלט להכיר את האופציות שאנו מציעים כאן בדוגדר – חללי עבודה שיאפשרו לכם לעשות תהליכי נטוורקינג מעמיקים באופן טבעי ובקלות. בהצלחה!

 

 

תפריט
דילוג לתוכן