ראשי » בלוג » הסבה מקצועית :כל מה שעליכם לקחת בחשבון בשינוי קריירה

הסבה מקצועית :כל מה שעליכם לקחת בחשבון בשינוי קריירה

מאז ומתמיד אנשים בישראל ובעולם בכלל שאפו בנקודות מסוימות בחיים לעשות שינוי מקצועי מסיבות שונות ומגוונות, ולעסוק במקצוע אחר. בין אם המטרה של השינוי היא שיפור בפרנסה, חיפוש אחר תנאי עבודה טובים יותר, רצון לאתגר מקצועי משמעותי גדול יותר או כל סיבה אחרת שהיא, ברגע שמחליטים לעשות זאת חשוב מאד להיערך לכך מראש כמו שצריך. אם גם אתם נמצאים בצומת דרכים וחושבים על הסבה מקצועית, הנה כל מה שחשוב לקחת בחשבון לפני שינוי קריירה.

מה זה הסבת מקצוע?

על פי ההגדרה היבשה, הסבת מקצוע היא מהלך בו עובד בתחום מסוים מחליט לעבור לעבודה אחרת שהיא שונה מתחום העיסוק הקבוע שבו עסק במהלך מרבית חייו או לאחרונה. כיום מקובל להתייחס להגדרה הזו גם במקרים בהם אנשים מחפשים שינוי תעסוקתי בתחום זהה או קרוב לזה שעסקו בו עד היום. המושג הזה מוכר וקיים כבר שנים ארוכות, אבל נראה שמאז משבר הקורונה הרצון לשינוי בקריירה ומציאת עבודה שעונה על הצרכים והציפיות של העובד רק התחזק, וזה בהחלט לא מפתיע. זה קשור כמובן לגלי הפיטורים הגדולים במשק והצורך הממשי של אנשים בפרנסה, אך קשור גם בלי ספק לרצון האמיתי לאזן בין החיים האישיים והעבודה, ולהקדיש יותר זמן למשפחה ולחיי הפנאי שהתחדד בתקופת המשבר.

למעשה, המגפה גרמה לאנשים לראות את הצורך בעבודה שמתאימה להם יותר, גם מבחינת העיסוק עצמו וגם מבחינת תנאי העבודה וסביבתה. זאת הסיבה שבתחילתה של התקופה אפשר היה לראות שינויים במתחמי עבודה משותפת בעקבות מגפת הקורונה מתוך הצורך לאפשר לאנשים שמירת מרחק, אך בהמשך הדרך, שיטת העבודה הנוחה הזו הפכה לסטנדרט חדש בעולם התעסוקה החדש.

מתי נשקול הסבה מקצועית?

הסבה מקצועית תגיע כאשר מרגישים חוסר מיצוי בתחום העיסוק או כאשר העבודה לא מספיק מתגמלת מבחינת הגמול המקצועי וגם הגמול הכספי. גם תנאי העבודה המקובלים בתחום והשכר המקובל בו עשויים להיות לא מתאימים או לא נוחים עבור העובד. תחומים מסוימים עשויים גם ליצור קושי גדול יותר באיזון בית-עבודה, ורבים מעוניינים לבלות את זמנם הפנוי עם המשפחה ולא בעבודה ארוכת שעות. מסיבות אלו, עובדים עשויים לשקול לשנות את תחום העיסוק שלהם ולצאת לדרך חדשה.

כך למשל, הורים יחפשו הרבה פעמים משרה שתאפשר שעות נוחות ויותר זמן לטיפול בילדים. לא מעט אנשים שהלכו ללמוד תואר בתחום מסוים מבינים בהמשך הדרך שאפשרויות התעסוקה פשוט לא מתאימות להם. לא מעט עובדים מרגישים שהעבודה לא מעניינת ולא מאתגרת אותם. יש עובדים שלא מרוצים מתנאי השכר וההעסקה שלהם ומחפשים עבודה רווחית יותר. יש גם מקרים של אנשים שמתקשים להסתגל לסביבת העבודה שלהם ולעבוד בצורה טובה עם הבוסים, המנהלים והעמיתים.

כך או כך, הסבת מקצוע זה בהחלט משהו שאפשר לעשות וזה בדרך כלל מגיע מתוך צורך פנימי מאד עמוק שקשה להתעלם ממנו.

למה עלינו להתכונן בעת קבלת ההחלטה על שינוי קריירה?

המקרים הקלאסיים הם של עבודה חדשה שמאתגרת ומעניינת אותנו, מאפשרת לנו חופש גדול יותר בחיים האישיים, אבל בואו נגיד את האמת – זה לא תמיד אפשרי ולא קורה באופן מידי. הסבת מקצוע כרוכה הרבה פעמים בין שינוי בלו״ז, בין אם בשל שינוי בשעות העבודה ובאופי שלה ובין אם מתוך הצורך לרכוש ידע מקצועי נרחב יותר במסגרת קורסים מקצועיים.

כמו כן, הסבת מקצוע עלולה לבוא לידי ביטוי בירידה בשכר לעומת המשרה הקודמת, בין אם באופן זמני או באופן קבוע, עד לצבירת ניסיון חדש והתקדמות בתחום. צריך גם לקחת בחשבון כי החודשים הראשונים בכל מקום עבודה חדש הם חודשים של הסתגלות והתאמה, אז כדאי להגיע לשלב הזה במוכנות הנפשית והמנטלית המתאימה.
הסבת מקצוע והתחלת עבודה חדשה

קיבלתי החלטה לבצע שינוי מקצוע – מה הלאה?

אז החלטתם ללכת על זה ועכשיו הגיע הזמן לצעדים קונקרטיים. הנה כמה פעולות שאפשר וכדאי לבצע:

להציב מטרות ברורות

אין טעם להסבת מקצוע אם תמצאו את עצמכם במקום עבודה חדש שלא שונה במהותו ממקום העבודה הקודם (או גרוע מכך, כזה שאתם מרוצים ממנו פחות). כדי להימנע מהמצב הזה, חשוב שתגדירו לעצמכם מטרות ברורות ותחפשו מקצוע ועבודה לפיהם. האם אתם מעוניינים בשכר גבוה יותר? האם אתם רוצים לעבוד פחות שעות ובצורה יותר מאווררת, למשל בסגנון של עבודה היברידית המשלבת עבודה מהמשרד ומהבית? האם אתם מחפשים אתגר מקצועי או סביבת עבודה יותר צעירה? כשהתשובות לשאלות הללו ברורות, תוכלו למצוא עבודה לפי פרמטרים מדויקים.

לשקול לימודים מקצועיים או לימודי תואר

אין קיצורי דרך. מי שרוצה להגיע לעבודה טובה יותר, יצטרך בהרבה מקרים להגיע עם כישורים טובים יותר. כדי להגיע למקצועות נדרשים ולמשרות נוחות ומצליחות, נצטרך לרכוש כלים ויכולות שלא בהכרח נמצאים בידינו כרגע. לאחר שברור לכם לאיזה מקצוע אתם מכוונים, שווה להתעניין בלימודים אקדמאיים או בלימודים מקצועיים שיאפשרו לכם להשתלב בתעשייה.

סבלנות והתמדה – המפתח להצלחה

זכרו שמעבר חלק ממקום עבודה נוכחי למקום עבודה חדש מאופיין בלא מעט חבלי לידה, אתגרים, קשיים ושינויים בחיים. יכול מאד להיות שהחודשים הראשונים שלכם במקום העבודה החדש לא יהיו פשוטים. הזכירו לעצמכם מהן הסיבות שבגללן החלטתם ללכת על הסבת מקצוע, והזכירו לעצמכם בעיקר שזה עניין של זמן עד שתסתגלו למקום העבודה החדש וללוח הזמנים העדכני. כאשר הסיבות הראשוניות שלכם להחלפת עבודה ברורות לכם, זה יכול לספק את המוטיבציה הדרושה להתמיד עד לנקודה בה אתם מרגישים בנוח במקום החדש שלכם.

סיכום

בסופו של דבר, הסבת מקצוע זה תהליך לא פשוט אך חיוני, וזה בהחלט נכון לעשות את השינוי הזה בנקודות שונות בחיים. חשוב לעשות זאת בצורה מסודרת ושקולה ולא מתוך אימפולסיביות, ואם אתם חרוצים ומאמינים בעצמכם עד הסוף, אין שום סיבה שהמהלך הזה לא יעבוד בצורה מצוינת, ושבתוך זמן קצר כבר תרגישו בבית במקום עבודה חדש שמתאים לכם הרבה יותר. שיהיה הרבה בהצלחה!

תפריט
דילוג לתוכן