ראשי » בלוג » מנהל טוב: כך תהיו מנהלים טובים

מנהל טוב: כך תהיו מנהלים טובים

זה לא משנה באיזה תחום עבודה או ענף מדובר, משרות הניהול השונות בחברות ובעסקים הן בהגדרה המשרות החשובות ביותר. אם גם אתם עתידים להפוך למנהלים בקרוב או חולמים להתברג במשרה ניהולית, חשוב מאוד להכין את עצמכם כראוי לתפקיד. במאמר הזה נדבר על כל מה שמגדיר מנהל טוב ואיך נוכל להפוך להיות המנהלים הטובים ביותר שנוכל.

כיצד נגדיר מנהל כמנהל טוב?

מנהל טוב בהגדרה הוא מנהיג שמנחה ומניע את הצוות שלו ביעילות כדי להשיג מטרות קולקטיביות. מנהלים טובים ומוצלחים הם בעלי יכולות תקשורת איכותיות, כאלו שיודעים לפתח דיאלוג פתוח עם העובדים ולתאם ציפיות. מנהל טוב, נוסף לכך, צריך להיות מיומן בקבלת החלטות, לדעת להאציל סמכויות ולהסתגל מהר לשינויים ולהפתעות. כמובן שסגנון הניהול משתנה מאדם לאדם באופן טבעי, אך ככלל, זהו סט הכישורים הנדרש. בואו נרד אם כך לפרטים הקטנים.

מהן התכונות העיקריות שמתארות מנהל טוב?

אז מהן בעצם התכונות המאפיינות מנהל טוב? ובכן, אפשר לדבר על לא מעט כאלו, אבל אם צריך לתמצת את התשובה, אפשר להגיע לשש תכונות עיקריות שעליהן נדבר עכשיו:

מנהל טוב שווה מתקשר טוב

תקשורת, תקשורת ועוד פעם תקשורת. מנהל טוב חייב להיות אדם תקשורתי, כזה שיודע לדבר עם העובדים שלו מצד אחד ומצד שני עם הממונים עליו. יחסי אנוש בעבודה הם עולם ומלואו, והיכולת ליחסי אנוש טובים עם צוות העובדים היא תכונה חשובה לכל עובד, אך כזו שהיא חשובה פי עשרות מונים כשמדובר במנהלים.

מנהל טוב הוא בעל כישורים מקצועיים

כמובן שמנהל טוב חייב להיות בעל כישורים מקצועיים. כלומר, מנהל שאחראי על עובדים בתחום מסוים, חייב להתמקצע ברמה הגבוהה ביותר באותו תחום עבודה כדי שיוכל לספק את ההדרכה, את ההכוונה ואת הניהול הטובים ביותר. נוסף לאלה, מנהל חייב לשמש דוגמה אישית כל העת, על כן הוא חייב לגלות מקצועיות ללא פשרות בתחומו וכך בעצם להציב לעובדים שלו את הסטנדרט הרצוי.

מנהל טוב מבדיל בין טפל לעיקר

מנהלים מתמודדים בכל זמן עם ריבוי משימות, כאשר עליהם לבצע תעדוף ולחלק את המשאבים בצורה נכונה ויעילה בין העובדים. מנהל טוב חייב להיות מסוגל להבדיל בין משימות טפלות שאינן חשובות בזה הרגע לבין המשימות שחייבות לקבל מענה וטיפול מיידי. היכולת להבדיל בין עיקר לטפל היא בלי ספק תכונה חשובה ואף קריטית למנהלים מוצלחים.

בעל מוטיבציה

מנהל טוב חייב לאהוב את התפקיד שלו ולהפגין מוטיבציה ונכונות לעשייה בכל רגע נתון. המוטיבציה היא דבר חשוב – קודם כל ליכולת של המנהל להשפיע ולקדם דברים, ולאחר מכן גם בהיבט של הדוגמה האישית. כלומר, מנהל שמפגין חוסר מוטיבציה משקף זאת לעובדים וזה דבר שלרוב משפיע על כלל הארגון.

להיות משימתי

משימתיות היא תכונה חשובה בהחלט בקרב מנהלים. מנהל טוב חייב להסתער על המשימות שלו, להגדיר אותן במדויק ולעבוד קשה כדי שכל אחת מהן תתבצע על הצד הטוב ביותר.

להיות ריאלי

מנהל טוב חייב להיות כזה שיודע לבחון את המציאות בצורה טובה וריאלית, להסתכל על המצב הקיים בשטח ולהבין מה אפשר להשיג ומה אי אפשר להשיג כרגע במסגרת המצב הנתון. מנהל שיודע להיות ריאלי ולא ״קופץ מעל הפופיק״, יודע להעביר את המשימות לעובדים שלו בצורה הטובה ביותר ומצליח להניע את אלו שמתחתיו לפעולה איכותית ופרודוקטיבית.

אילו פעולות מבצע מנהל טוב?

עד כאן דיברנו על התכונות החשובות למנהלים מוצלחים, ועכשיו זה הזמן לגעת בכמה פעולות בסיסיות ונדרשות שיודע לבצע מנהל טוב במסגרת תפקידו.

התמודדות עם לחצים

לחצים בעבודה הם עניין שבשגרה בכל מיני סוגים של עסקים. מנהל טוב יודע איך להתמודד עם הלחצים האלה בעצמו, ובעיקר יודע איך לתת לעובדים שלו את הכלים הנכונים להתמודדות עם הלחץ בעצמם. הפגנת ריכוז בעבודה היא דבר חשוב וזה משהו שכמעט תמיד נפגע במקרים של ריבוי משימות ולחץ שמאפיין את יום העבודה.

מעצים את העובדים

מנהל טוב חייב להיות כזה שמעצים את העובדים שלו ועוזר להם להתקדם אל עבר הגשמה מקצועית ועצמית. הרעיון כאן הוא להכיר את העובדים לעומק, לתת לכל עובד משימות שיאתגרו אותו אבל לא יגרמו לתסכול בגלל קושי בביצוע, לעודד שיתופי פעולה בין עובדים ומחלקות ובעצם לראות כל עובד כאינדיבידואל. כלים שונים כמו סיעור מוחות או פגישות אישיות קבועות יכולים בהחלט לעזור בזה ואלו הם דברים שחשוב לקיים על בסיס קבוע.

פרודוקטיביות והצבת יעדים

בסופו של דבר, מנהל הוא האדם האמון על עמידה ביעדים בחברה. המנהל חייב לחתור לשיטות עבודה מסודרות, כאלו המעודדות פרודוקטיביות וצמיחה של העסק, מה שאפשר לעשות רק בעזרת הצבת יעדים ברורים וריאליים. מנהל טוב יודע לסנן ולהציב יעדים בצורה טובה וכן יודע לאמוד את קצב ההתקדמות ולהבטיח עמידה בהם.

ניהול עצמי וכולל: חלוקת זמנים ותחומי אחריות

עוד פעולה חשובה שמנהלים חייבים לבצע היא של ניהול זמן בעבודה. בראש ובראשונה עליהם לנהל את הזמן שלהם בצורה חכמה ולהקצות את המשאב הזה כראוי לכל משימה, בין אם מדובר בפן טכני של כתיבת דו״חות או במשימות ניהול גרידא כמו שיחות עם העובדים ופעולות הדרכה. מכאן, המנהל חייב גם לדעת להכווין את העובדים שלו לכך.

קבלת החלטות חשובות ושכולות

במהלך העבודה מנהלים חייבים לקבל החלטות שהן לעיתים חשובות וקריטיות ומשפיעות במידה רבה על הארגון. מנהלים חייבים לדעת לעשות את זה בצורה טובה, גם כשמדובר בהחלטות מפתיעות שיש צורך לבצע אותן במהרה.

כיצד מנהל טוב תורם לעבודה המתנהלת?

מנהל טוב תורם לעבודה בכל הדרכים הללו, על ידי האצלת סמכויות, הקניית ערכים ודוגמה אישית לעובדים ויכולת טובה לנהל את הזמן והמשאבים של העובדים.

לסיכום

אם גם אתם שואפים להתברג בתפקידי ניהול, כדאי מאוד להתחיל לחשוב על סט התכונות הנדרשות למנהל מקצועי ולהתאמן עליהן. חלק מניהול טוב מצריך גם פעולות אופרטיביות לייעול מקום העבודה, כמו הגדלת המשרדים או בחירה במקום מתאים יותר לעבודה וכאן תוכלו למצוא משרדים להשכרה שיתאימו לכל סוג של חברה. נוסף לכך, תוכלו גם למצוא חדרי ישיבות להשכרה שבהם אפשר לארגן ישיבות צוות לייעול העבודה ומידע נוסף על הסניפים של דוגדר. הרבה בהצלחה!

 

 

תפריט
דילוג לתוכן